Merhaba, Nasıl yardımcı olabilirim ?
Canlı Destek
Varto Balı | Karakovan ve Çiçek Balı | Müşteri Hizmetleri : 0850 441 3400 | +90 555 149 06 4

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.

HESABIM
TÜM KATEGORİLER
SAYFALAR

Amacımız

Amacımız

 Ülkemizde özellikle doğu bölgelerimizde işsizlik önemli bir problem olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle doğudan batıya doğru sürekli bir göç devam etmektedir. Bölgemiz coğrafi açıdan oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahiptir bunda yılın büyük bir bölümünde almış olduğu güneşin etkisi oldukça fazladır. Bölgemizde kışlar oldukça çetin geçmektedir. Ancak söylediğimiz gibi bol miktarda güneş aldığı için yaz ve bahar ayları da bir o kadar sıcak geçmektedir. Bölgemizin sahip olduğu zengin bitki florası özellikle arıcılık için büyük bir şanstır. Arıcılık kapalı bir yer gerektirmeyen ve az bir sermaye ile yapılabilecek bir iş olması bakımından ekonomik açıdan bölgemiz için büyük bir potansiyel taşımaktadır.

 

Özellikle son yıllarda bölgemizde arıcılık büyük bir hız kazanmıştır. Ancak bu işi bilerek yapanların yanında bilgisizce yapanlar da bulunmaktadır. Bölgede üretilen bal miktarı gün geçtikçe artış göstermektedir. Üretilen balların ülkemiz piyasasında “Varto Balı” adı altında kendine uygun bir yer bulabilmesi için belirtilen standartlara uygun hasat edilmesi ve depolanması büyük önem taşımaktadır. 
 

Bu balların yurt dışına gönderilebilmesi de yine bu standartlara bağlıdır. Bu durum düşünüldüğünde üreticilerin ballarının kalitelerini ortaya koyabilmeleri için uygun laboratuvarlarda bu ölçümleri sürekli olarak yaptırmaları gerekmektedir.

Bölgede arıcılığın gelişebilmesi için en büyük görev Muş Tarım İl Müdürlüğüne ve Üniversitemize düşmektedir.
 

Gerek üreticilere çeşitli detaylı ve pratiğe yönelik kurs faaliyetleri düzenleyerek onların eksikliklerini gidermek ve gerekse uygun laboratuvar koşullarını sağlayarak üreticinin balları ile ilgili her türlü analizi yaptırarak ürününün kalitesini belgelemesini sağlamak açısından gerekli düzenlemeleri bu kurumların yapmaları bölge kalkınmasına büyük olumlu etki yapacaktır.

Bunların yanında devlet eliyle çeşitli projelerle üreticilere mali destek sağlanması bölgemizde arıcılığı cazip hale getirerek insanların bu işi yapmalarını sağlayacaktır. Bir ürünün satışını arttırabilmek için en önemli yol onun reklamını iyi yapabilmektir. Bölgemizdeki bu potansiyeli iyi kullanarak Malatya’nın kayısısı, Kars’ın Kaşar peyniri, Van’ın otlu peyniri gibi Varto’nun balı şeklinde bir marka ortaya koymak bölgemiz ekonomisini çok üst seviyelere taşıyacaktır.